Ιστορικό

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Χανίων στεγάζεται στο καθολικό της ενετικής μονής του Αγίου Φραγκίσκου.

Στη μακραίωνη ζωή του το κτίριο γνώρισε πολλές και διαφορετικές χρήσεις και δέχτηκε ανάλογες επεμβάσεις. Μετατράπηκε σε μουσουλμανικό τέμενος του Γιουσούφ Πασά, σε κινηματογράφο με την επωνυμία "Ιδαίον Άντρον" και σε αποθήκη στρατιωτικών ειδών.

Ως Αρχαιολογικό Μουσείο άρχισε να λειτουργεί το 1963. Η εσωτερική αποκατάστασή του πραγματοποιήθηκε κατά τα έτη 1977 - 1981.

Το 2000 τρεις μικρές αίθουσες στα βόρεια και σε επαφή με το ναό του Αγίου Φραγκίσκου που λειτουργούσαν ως αποθηκευτικοί χώροι, μετασκευάστηκαν για να στεγάσουν τη μόνιμη έκθεση της Συλλογή Κωνσταντίνου, Μαρίκας και Κυριάκου Μητσοτάκη, που δωρήθηκε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Χανίων.

digital plan
espa